"dotét" meaning in All languages combined

See dotét on Wiktionary

Verb [Middle Irish]

IPA: /d̪oˈt̠ʲeːd̪/ Forms: do·tét [canonical], tuidecht [noun-from-verb], ·táet [prototonic], no-table-tags [table-tags], do·tét [error-unrecognized-form], do·thét [error-unrecognized-form], do·tét [error-unrecognized-form]
Etymology: From Old Irish do·tét. By surface analysis, to- + téit. Etymology templates: {{der|mga|sga|do·tét}} Old Irish do·tét, {{surf|mga|to-|téit}} By surface analysis, to- + téit Head templates: {{head|mga|verb|verbal noun|tuidecht|prototonic|·táet|head=do·tét}} do·tét (verbal noun tuidecht, prototonic ·táet)
  1. (intransitive) to come (move from further away to nearer to) Tags: intransitive Synonyms (Synonym): do·icc
    Sense id: en-dotét-mga-verb-TNEuCyUw Categories (other): Middle Irish entries with incorrect language header, Middle Irish terms prefixed with to-, Pages with 2 entries, Pages with entries, Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms prefixed with to-, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 44 44 9 4 Disambiguation of Old Irish terms prefixed with to-: 34 34 18 13 Disambiguation of Pages with 2 entries: 47 47 3 2 Disambiguation of Pages with entries: 50 45 3 2

Verb [Old Irish]

IPA: /d̪oˈt̠ʲeːd̪/
Etymology: From to- + téit. Etymology templates: {{prefix|sga|to|téit}} to- + téit Head templates: {{head|sga|verb||{{{conj}}}||{{{conj2}}}|prototonic|·táet||{{{prot2}}}|verbal noun|tuidecht||{{{2}}}|altform=|head=do·tét}} do·tét (prototonic ·táet, verbal noun tuidecht), {{sga-verb|tuidecht|head=do·tét|prot=·táet}} do·tét (prototonic ·táet, verbal noun tuidecht) Inflection templates: {{sga-conj-complex|class=s perfect|conditional_1s_prot=·tergainn|conditional_3p_deut=do·regtis|conditional_3s_deut=do·regad, do·rigad|conditional_3s_prot=·tergad|future_1p_deut=do·regam|future_1p_prot=·tergam|future_1s_deut=do·reg|future_2p_deut=do·regaid|future_2p_prot=·tergaid|future_3p_deut=do·regat, do·rigat|future_3p_prot=·tergat|future_3s_deut=do·rega, do·riga|future_3s_prot=·terga, ·tirga|future_class=a|future_ps_deut=do·regthar|imperative_2p=taít, táet|imperative_2s=tair|imperative_3p=taígat, táegat|imperative_3s=taít, táet|imperfect_1p_deut=do·téigmis|imperfect_1s_deut=do·téginn|imperfect_3p_deut=do·téigtis|imperfect_3p_prot=·taígtis|imperfect_3s_deut=do·té(i)ged|necessity=tuidechta|pastsubj_1p_prot=·tuidchesmis|pastsubj_1p_prot_q=perfective|pastsubj_1s_deut=do·tésinn|pastsubj_1s_prot=·taísinn|pastsubj_3p_deut=do·dichsitis|pastsubj_3p_deut_q=perfective|pastsubj_3s_deut=do·tésed|pastsubj_3s_deut2=do·dichsed|pastsubj_3s_deut2_q=perfective|pastsubj_3s_prot=·taísed|pastsubj_3s_prot2=·tuidchissed|pastsubj_3s_prot2_q=perfective|perfect_1p_deut=do·dechommar|perfect_1p_prot=·tuidchommar|perfect_1s_deut=do·dechad|perfect_1s_prot=·tuidched|perfect_2s_deut=do·dechad|perfect_2s_prot=·tuidched|perfect_3p_deut=do·dechutar|perfect_3p_prot=·tuidchetar|perfect_3s_deut=do·dechuid|perfect_3s_prot=·tuidchid, ·tudchaid|perfect_ps_deut=do·dechas|perfect_ps_prot=·tuidches|present_1p_deut=do·tíagam|present_1s_deut=do·tíag|present_1s_prot=·taíg, ·táeg|present_2s_deut=do·téig|present_2s_prot=·taíg|present_3p_deut=do·tíagat|present_3p_deut2=do·digthet|present_3p_deut2_q=perfective|present_3p_prot=·táegat|present_3s_deut=do·tét|present_3s_prot=·táet, ·taít|present_3s_prot2=·tuidchet|present_3s_prot2_q=perfective|present_class=B I|present_pp_deut=do·tíagtar|present_ps_deut=do·tíagar|preterite_1p_deut=do·lodmar|preterite_1s_deut=do·lod|preterite_2p_deut=do·luidid|preterite_2s_deut=do·lod|preterite_3p_deut=do·lotar|preterite_3p_prot=·tuldatar, ·tultatar|preterite_3s_deut=do·luid|preterite_3s_prot=·tul(a)id|preterite_class=suffixless|preterite_ps_deut=do·eth|subjunctive_1p_deut=do·tíasam|subjunctive_1p_prot=·táesam|subjunctive_1s_deut=do·tías|subjunctive_1s_prot=·táes|subjunctive_2p_deut=do·tésid|subjunctive_2p_prot=·taísid|subjunctive_2s_deut=do·téis|subjunctive_2s_prot=·taís|subjunctive_2s_prot2=·tuidchis|subjunctive_2s_prot2_q=perfective|subjunctive_3p_deut=do·tíasat|subjunctive_3p_deut2=do·dechsat|subjunctive_3p_deut2_q=perfective|subjunctive_3p_prot=·táesat|subjunctive_3p_prot2=·tuidchisset|subjunctive_3p_prot2_q=perfective|subjunctive_3s_deut=do·té|subjunctive_3s_deut2=do·decha|subjunctive_3s_deut2_q=perfective|subjunctive_3s_prot=·taí|subjunctive_3s_prot2=·tuidig|subjunctive_3s_prot2_q=perfective|subjunctive_class=s|subjunctive_ps_deut=do·tíasar|verbal_noun=tuidecht}}, {{sga-mutation|p}} Forms: do·tét [canonical], ·táet [prototonic], tuidecht [noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], do·tíag [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular], do·téig [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular], do·tét [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular, third-person], do·tíagam [active, error-unrecognized-form, indicative, plural, present], do·tíagat [active, error-unrecognized-form, indicative, plural, present, third-person], do·digthet [active, error-unrecognized-form, indicative, perfective, plural, present, third-person], do·tíagar [error-unrecognized-form, indicative, passive, present, singular], do·tíagtar [error-unrecognized-form, indicative, passive, plural, present], ·taíg [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular], ·táeg [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular], ·táet [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular, third-person], ·taít [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular, third-person], ·tuidchet [active, error-unrecognized-form, indicative, perfective, present, singular, third-person], ·táegat [active, error-unrecognized-form, indicative, plural, present, third-person], do·téginn [active, error-unrecognized-form, singular], do·téged [active, error-unrecognized-form, singular, third-person], do·téiged [active, error-unrecognized-form, singular, third-person], do·téigmis [active, error-unrecognized-form, plural], do·téigtis [active, error-unrecognized-form, plural, third-person], ·taígtis [active, error-unrecognized-form, plural, third-person], do·lod [active, error-unrecognized-form, preterite, singular], do·luid [active, error-unrecognized-form, preterite, singular, third-person], do·lodmar [active, error-unrecognized-form, plural, preterite], do·luidid [active, error-unrecognized-form, plural, preterite], do·lotar [active, error-unrecognized-form, plural, preterite, third-person], do·eth [error-unrecognized-form, passive, preterite, singular], ·tulid [active, error-unrecognized-form, preterite, singular, third-person], ·tulaid [active, error-unrecognized-form, preterite, singular, third-person], ·tuldatar [active, error-unrecognized-form, plural, preterite, third-person], ·tultatar [active, error-unrecognized-form, plural, preterite, third-person], do·dechad [active, error-unrecognized-form, perfect, singular], do·dechuid [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], do·dechommar [active, error-unrecognized-form, perfect, plural], do·dechutar [active, error-unrecognized-form, perfect, plural, third-person], do·dechas [error-unrecognized-form, passive, perfect, singular], ·tuidched [active, error-unrecognized-form, perfect, singular], ·tuidchid [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], ·tudchaid [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], ·tuidchommar [active, error-unrecognized-form, perfect, plural], ·tuidchetar [active, error-unrecognized-form, perfect, plural, third-person], ·tuidches [error-unrecognized-form, passive, perfect, singular], do·reg [active, error-unrecognized-form, future, singular], do·rega [active, error-unrecognized-form, future, singular, third-person], do·riga [active, error-unrecognized-form, future, singular, third-person], do·regam [active, error-unrecognized-form, future, plural], do·regaid [active, error-unrecognized-form, future, plural], do·regat [active, error-unrecognized-form, future, plural, third-person], do·rigat [active, error-unrecognized-form, future, plural, third-person], do·regthar [error-unrecognized-form, future, passive, singular], ·terga [active, error-unrecognized-form, future, singular, third-person], ·tirga [active, error-unrecognized-form, future, singular, third-person], ·tergam [active, error-unrecognized-form, future, plural], ·tergaid [active, error-unrecognized-form, future, plural], ·tergat [active, error-unrecognized-form, future, plural, third-person], do·regad [active, conditional, error-unrecognized-form, singular, third-person], do·rigad [active, conditional, error-unrecognized-form, singular, third-person], do·regtis [active, conditional, error-unrecognized-form, plural, third-person], ·tergainn [active, conditional, error-unrecognized-form, singular], ·tergad [active, conditional, error-unrecognized-form, singular, third-person], do·tías [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], do·téis [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], do·té [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive, third-person], do·decha [active, error-unrecognized-form, perfective, present, singular, subjunctive, third-person], do·tíasam [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], do·tésid [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], do·tíasat [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive, third-person], do·dechsat [active, error-unrecognized-form, perfective, plural, present, subjunctive, third-person], do·tíasar [error-unrecognized-form, passive, present, singular, subjunctive], ·táes [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], ·taís [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], ·tuidchis [active, error-unrecognized-form, perfective, present, singular, subjunctive], ·taí [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive, third-person], ·tuidig [active, error-unrecognized-form, perfective, present, singular, subjunctive, third-person], ·táesam [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], ·taísid [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], ·táesat [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive, third-person], ·tuidchisset [active, error-unrecognized-form, perfective, plural, present, subjunctive, third-person], do·tésinn [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive], do·tésed [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive, third-person], do·dichsed [active, error-unrecognized-form, past, perfective, singular, subjunctive, third-person], do·dichsitis [active, error-unrecognized-form, past, perfective, plural, subjunctive, third-person], ·taísinn [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive], ·taísed [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive, third-person], ·tuidchissed [active, error-unrecognized-form, past, perfective, singular, subjunctive, third-person], ·tuidchesmis [active, error-unrecognized-form, past, perfective, plural, subjunctive], tair [active, imperative, singular], taít [active, imperative, singular, third-person], táet [active, imperative, singular, third-person], taít [active, imperative, plural], táet [active, imperative, plural], taígat [active, imperative, plural, third-person], táegat [active, imperative, plural, third-person], tuidecht [active, noun-from-verb, singular], tuidechta [active, error-unrecognized-form, participle, past, singular], no-table-tags [table-tags], do·tét [error-unrecognized-form], do·thét [error-unrecognized-form]
  1. (intransitive) to come (move from further away to nearer to) Tags: intransitive Synonyms: do·icc
    Sense id: en-dotét-sga-verb-TNEuCyUw Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms prefixed with to-, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 44 44 9 4 Disambiguation of Old Irish terms prefixed with to-: 34 34 18 13 Disambiguation of Pages with 2 entries: 47 47 3 2 Disambiguation of Pages with entries: 50 45 3 2
  2. (transitive) to visit (a person) Tags: transitive
    Sense id: en-dotét-sga-verb-mKseo1bQ Categories (other): Old Irish terms prefixed with to- Disambiguation of Old Irish terms prefixed with to-: 34 34 18 13
  3. to occur
    Sense id: en-dotét-sga-verb-XNj6l9vk Categories (other): Old Irish terms prefixed with to- Disambiguation of Old Irish terms prefixed with to-: 34 34 18 13
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: do·tét for, fris·taít
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "téid"
    },
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "théid"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "sga",
        "3": "do·tét"
      },
      "expansion": "Old Irish do·tét",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "to-",
        "3": "téit"
      },
      "expansion": "By surface analysis, to- + téit",
      "name": "surf"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish do·tét. By surface analysis, to- + téit.",
  "forms": [
    {
      "form": "do·tét",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "tuidecht",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "·táet",
      "tags": [
        "prototonic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tét",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "do·thét",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tét",
      "ipa": "/-d̠ʲ-/",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "verb",
        "3": "verbal noun",
        "4": "tuidecht",
        "5": "prototonic",
        "6": "·táet",
        "head": "do·tét"
      },
      "expansion": "do·tét (verbal noun tuidecht, prototonic ·táet)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Irish",
  "lang_code": "mga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle Irish terms prefixed with to-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "44 44 9 4",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 34 18 13",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with to-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "47 47 3 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 45 3 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to come (move from further away to nearer to)"
      ],
      "id": "en-dotét-mga-verb-TNEuCyUw",
      "links": [
        [
          "come",
          "come"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to come (move from further away to nearer to)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "sense": "Synonym",
          "word": "do·icc"
        }
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪oˈt̠ʲeːd̪/"
    }
  ],
  "word": "dotét"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "do·tét for"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "fris·taít"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "téid"
        },
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "théid"
        }
      ],
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "word": "do·tét"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "to",
        "3": "téit"
      },
      "expansion": "to- + téit",
      "name": "prefix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From to- + téit.",
  "forms": [
    {
      "form": "do·tét",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "·táet",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "prototonic"
      ]
    },
    {
      "form": "tuidecht",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-conj-complex\n",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíag",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téig",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tét",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíagam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíagat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·digthet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "perfective",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíagar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíagtar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "·taíg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·táeg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·táet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·taít",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "perfective",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·táegat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téginn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téged",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téiged",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téigmis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téigtis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·taígtis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·lod",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·luid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·lodmar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "do·luidid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "do·lotar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·eth",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tulid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tulaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuldatar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tultatar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechuid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechommar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechutar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidched",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tudchaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchommar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchetar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidches",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·reg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rega",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·riga",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rigat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·terga",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tirga",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tergam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tergaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tergat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rigad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regtis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tergainn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tergad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·té",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·decha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfective",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíasam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tésid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíasat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechsat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfective",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíasar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·táes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taís",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfective",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taí",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidig",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfective",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·táesam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taísid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·táesat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchisset",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfective",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tésinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tésed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dichsed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dichsitis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·taísinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taísed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchissed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchesmis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tair",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "taít",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "táet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "taít",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "táet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "taígat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "táegat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tuidecht",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuidechta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tét",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "do·thét",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "{{{prot2}}}",
        "11": "verbal noun",
        "12": "tuidecht",
        "13": "",
        "14": "{{{2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{conj}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{conj2}}}",
        "7": "prototonic",
        "8": "·táet",
        "9": "",
        "altform": "",
        "head": "do·tét"
      },
      "expansion": "do·tét (prototonic ·táet, verbal noun tuidecht)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tuidecht",
        "head": "do·tét",
        "prot": "·táet"
      },
      "expansion": "do·tét (prototonic ·táet, verbal noun tuidecht)",
      "name": "sga-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "class": "s perfect",
        "conditional_1s_prot": "·tergainn",
        "conditional_3p_deut": "do·regtis",
        "conditional_3s_deut": "do·regad, do·rigad",
        "conditional_3s_prot": "·tergad",
        "future_1p_deut": "do·regam",
        "future_1p_prot": "·tergam",
        "future_1s_deut": "do·reg",
        "future_2p_deut": "do·regaid",
        "future_2p_prot": "·tergaid",
        "future_3p_deut": "do·regat, do·rigat",
        "future_3p_prot": "·tergat",
        "future_3s_deut": "do·rega, do·riga",
        "future_3s_prot": "·terga, ·tirga",
        "future_class": "a",
        "future_ps_deut": "do·regthar",
        "imperative_2p": "taít, táet",
        "imperative_2s": "tair",
        "imperative_3p": "taígat, táegat",
        "imperative_3s": "taít, táet",
        "imperfect_1p_deut": "do·téigmis",
        "imperfect_1s_deut": "do·téginn",
        "imperfect_3p_deut": "do·téigtis",
        "imperfect_3p_prot": "·taígtis",
        "imperfect_3s_deut": "do·té(i)ged",
        "necessity": "tuidechta",
        "pastsubj_1p_prot": "·tuidchesmis",
        "pastsubj_1p_prot_q": "perfective",
        "pastsubj_1s_deut": "do·tésinn",
        "pastsubj_1s_prot": "·taísinn",
        "pastsubj_3p_deut": "do·dichsitis",
        "pastsubj_3p_deut_q": "perfective",
        "pastsubj_3s_deut": "do·tésed",
        "pastsubj_3s_deut2": "do·dichsed",
        "pastsubj_3s_deut2_q": "perfective",
        "pastsubj_3s_prot": "·taísed",
        "pastsubj_3s_prot2": "·tuidchissed",
        "pastsubj_3s_prot2_q": "perfective",
        "perfect_1p_deut": "do·dechommar",
        "perfect_1p_prot": "·tuidchommar",
        "perfect_1s_deut": "do·dechad",
        "perfect_1s_prot": "·tuidched",
        "perfect_2s_deut": "do·dechad",
        "perfect_2s_prot": "·tuidched",
        "perfect_3p_deut": "do·dechutar",
        "perfect_3p_prot": "·tuidchetar",
        "perfect_3s_deut": "do·dechuid",
        "perfect_3s_prot": "·tuidchid, ·tudchaid",
        "perfect_ps_deut": "do·dechas",
        "perfect_ps_prot": "·tuidches",
        "present_1p_deut": "do·tíagam",
        "present_1s_deut": "do·tíag",
        "present_1s_prot": "·taíg, ·táeg",
        "present_2s_deut": "do·téig",
        "present_2s_prot": "·taíg",
        "present_3p_deut": "do·tíagat",
        "present_3p_deut2": "do·digthet",
        "present_3p_deut2_q": "perfective",
        "present_3p_prot": "·táegat",
        "present_3s_deut": "do·tét",
        "present_3s_prot": "·táet, ·taít",
        "present_3s_prot2": "·tuidchet",
        "present_3s_prot2_q": "perfective",
        "present_class": "B I",
        "present_pp_deut": "do·tíagtar",
        "present_ps_deut": "do·tíagar",
        "preterite_1p_deut": "do·lodmar",
        "preterite_1s_deut": "do·lod",
        "preterite_2p_deut": "do·luidid",
        "preterite_2s_deut": "do·lod",
        "preterite_3p_deut": "do·lotar",
        "preterite_3p_prot": "·tuldatar, ·tultatar",
        "preterite_3s_deut": "do·luid",
        "preterite_3s_prot": "·tul(a)id",
        "preterite_class": "suffixless",
        "preterite_ps_deut": "do·eth",
        "subjunctive_1p_deut": "do·tíasam",
        "subjunctive_1p_prot": "·táesam",
        "subjunctive_1s_deut": "do·tías",
        "subjunctive_1s_prot": "·táes",
        "subjunctive_2p_deut": "do·tésid",
        "subjunctive_2p_prot": "·taísid",
        "subjunctive_2s_deut": "do·téis",
        "subjunctive_2s_prot": "·taís",
        "subjunctive_2s_prot2": "·tuidchis",
        "subjunctive_2s_prot2_q": "perfective",
        "subjunctive_3p_deut": "do·tíasat",
        "subjunctive_3p_deut2": "do·dechsat",
        "subjunctive_3p_deut2_q": "perfective",
        "subjunctive_3p_prot": "·táesat",
        "subjunctive_3p_prot2": "·tuidchisset",
        "subjunctive_3p_prot2_q": "perfective",
        "subjunctive_3s_deut": "do·té",
        "subjunctive_3s_deut2": "do·decha",
        "subjunctive_3s_deut2_q": "perfective",
        "subjunctive_3s_prot": "·taí",
        "subjunctive_3s_prot2": "·tuidig",
        "subjunctive_3s_prot2_q": "perfective",
        "subjunctive_class": "s",
        "subjunctive_ps_deut": "do·tíasar",
        "verbal_noun": "tuidecht"
      },
      "name": "sga-conj-complex"
    },
    {
      "args": {
        "1": "p"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "44 44 9 4",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 34 18 13",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with to-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "47 47 3 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 45 3 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to come (move from further away to nearer to)"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-dotét-sga-verb-TNEuCyUw",
      "links": [
        [
          "come",
          "come"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to come (move from further away to nearer to)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "do·icc"
        }
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 34 18 13",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with to-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to visit (a person)"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-dotét-sga-verb-mKseo1bQ",
      "links": [
        [
          "visit",
          "visit"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to visit (a person)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 34 18 13",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with to-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to occur"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-dotét-sga-verb-XNj6l9vk",
      "links": [
        [
          "occur",
          "occur"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪oˈt̠ʲeːd̪/"
    }
  ],
  "word": "dotét"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish a future verbs",
    "Old Irish class B I present verbs",
    "Old Irish complex verbs",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish s subjunctive verbs",
    "Old Irish suffixless preterite verbs",
    "Old Irish suppletive verbs",
    "Old Irish terms prefixed with to-",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish verbs",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "téid"
    },
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "théid"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "sga",
        "3": "do·tét"
      },
      "expansion": "Old Irish do·tét",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "to-",
        "3": "téit"
      },
      "expansion": "By surface analysis, to- + téit",
      "name": "surf"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish do·tét. By surface analysis, to- + téit.",
  "forms": [
    {
      "form": "do·tét",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "tuidecht",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "·táet",
      "tags": [
        "prototonic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tét",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "do·thét",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tét",
      "ipa": "/-d̠ʲ-/",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "verb",
        "3": "verbal noun",
        "4": "tuidecht",
        "5": "prototonic",
        "6": "·táet",
        "head": "do·tét"
      },
      "expansion": "do·tét (verbal noun tuidecht, prototonic ·táet)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Irish",
  "lang_code": "mga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Middle Irish entries with incorrect language header",
        "Middle Irish intransitive verbs",
        "Middle Irish lemmas",
        "Middle Irish suppletive verbs",
        "Middle Irish terms derived from Old Irish",
        "Middle Irish terms prefixed with to-",
        "Middle Irish verbs",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "to come (move from further away to nearer to)"
      ],
      "links": [
        [
          "come",
          "come"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to come (move from further away to nearer to)"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪oˈt̠ʲeːd̪/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "Synonym",
      "word": "do·icc"
    }
  ],
  "word": "dotét"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish a future verbs",
    "Old Irish class B I present verbs",
    "Old Irish complex verbs",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish s subjunctive verbs",
    "Old Irish suffixless preterite verbs",
    "Old Irish suppletive verbs",
    "Old Irish terms prefixed with to-",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish verbs",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "do·tét for"
    },
    {
      "word": "fris·taít"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "téid"
        },
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "théid"
        }
      ],
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "word": "do·tét"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "to",
        "3": "téit"
      },
      "expansion": "to- + téit",
      "name": "prefix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From to- + téit.",
  "forms": [
    {
      "form": "do·tét",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "·táet",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "prototonic"
      ]
    },
    {
      "form": "tuidecht",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-conj-complex\n",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíag",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téig",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tét",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíagam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíagat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·digthet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "perfective",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíagar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíagtar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "·taíg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·táeg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·táet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·taít",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "perfective",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·táegat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téginn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téged",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téiged",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téigmis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téigtis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·taígtis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·lod",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·luid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·lodmar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "do·luidid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "do·lotar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·eth",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tulid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tulaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuldatar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tultatar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechuid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechommar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechutar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidched",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tudchaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchommar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchetar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidches",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·reg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rega",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·riga",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rigat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·terga",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tirga",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tergam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tergaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tergat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rigad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·regtis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tergainn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tergad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·téis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·té",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·decha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfective",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíasam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tésid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíasat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dechsat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfective",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tíasar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·táes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taís",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfective",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taí",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidig",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfective",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·táesam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taísid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·táesat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchisset",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfective",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tésinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tésed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dichsed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·dichsitis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·taísinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taísed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchissed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "perfective",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuidchesmis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "perfective",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tair",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "taít",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "táet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "taít",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "táet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "taígat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "táegat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tuidecht",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuidechta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "do·tét",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "do·thét",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "{{{prot2}}}",
        "11": "verbal noun",
        "12": "tuidecht",
        "13": "",
        "14": "{{{2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{conj}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{conj2}}}",
        "7": "prototonic",
        "8": "·táet",
        "9": "",
        "altform": "",
        "head": "do·tét"
      },
      "expansion": "do·tét (prototonic ·táet, verbal noun tuidecht)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tuidecht",
        "head": "do·tét",
        "prot": "·táet"
      },
      "expansion": "do·tét (prototonic ·táet, verbal noun tuidecht)",
      "name": "sga-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "class": "s perfect",
        "conditional_1s_prot": "·tergainn",
        "conditional_3p_deut": "do·regtis",
        "conditional_3s_deut": "do·regad, do·rigad",
        "conditional_3s_prot": "·tergad",
        "future_1p_deut": "do·regam",
        "future_1p_prot": "·tergam",
        "future_1s_deut": "do·reg",
        "future_2p_deut": "do·regaid",
        "future_2p_prot": "·tergaid",
        "future_3p_deut": "do·regat, do·rigat",
        "future_3p_prot": "·tergat",
        "future_3s_deut": "do·rega, do·riga",
        "future_3s_prot": "·terga, ·tirga",
        "future_class": "a",
        "future_ps_deut": "do·regthar",
        "imperative_2p": "taít, táet",
        "imperative_2s": "tair",
        "imperative_3p": "taígat, táegat",
        "imperative_3s": "taít, táet",
        "imperfect_1p_deut": "do·téigmis",
        "imperfect_1s_deut": "do·téginn",
        "imperfect_3p_deut": "do·téigtis",
        "imperfect_3p_prot": "·taígtis",
        "imperfect_3s_deut": "do·té(i)ged",
        "necessity": "tuidechta",
        "pastsubj_1p_prot": "·tuidchesmis",
        "pastsubj_1p_prot_q": "perfective",
        "pastsubj_1s_deut": "do·tésinn",
        "pastsubj_1s_prot": "·taísinn",
        "pastsubj_3p_deut": "do·dichsitis",
        "pastsubj_3p_deut_q": "perfective",
        "pastsubj_3s_deut": "do·tésed",
        "pastsubj_3s_deut2": "do·dichsed",
        "pastsubj_3s_deut2_q": "perfective",
        "pastsubj_3s_prot": "·taísed",
        "pastsubj_3s_prot2": "·tuidchissed",
        "pastsubj_3s_prot2_q": "perfective",
        "perfect_1p_deut": "do·dechommar",
        "perfect_1p_prot": "·tuidchommar",
        "perfect_1s_deut": "do·dechad",
        "perfect_1s_prot": "·tuidched",
        "perfect_2s_deut": "do·dechad",
        "perfect_2s_prot": "·tuidched",
        "perfect_3p_deut": "do·dechutar",
        "perfect_3p_prot": "·tuidchetar",
        "perfect_3s_deut": "do·dechuid",
        "perfect_3s_prot": "·tuidchid, ·tudchaid",
        "perfect_ps_deut": "do·dechas",
        "perfect_ps_prot": "·tuidches",
        "present_1p_deut": "do·tíagam",
        "present_1s_deut": "do·tíag",
        "present_1s_prot": "·taíg, ·táeg",
        "present_2s_deut": "do·téig",
        "present_2s_prot": "·taíg",
        "present_3p_deut": "do·tíagat",
        "present_3p_deut2": "do·digthet",
        "present_3p_deut2_q": "perfective",
        "present_3p_prot": "·táegat",
        "present_3s_deut": "do·tét",
        "present_3s_prot": "·táet, ·taít",
        "present_3s_prot2": "·tuidchet",
        "present_3s_prot2_q": "perfective",
        "present_class": "B I",
        "present_pp_deut": "do·tíagtar",
        "present_ps_deut": "do·tíagar",
        "preterite_1p_deut": "do·lodmar",
        "preterite_1s_deut": "do·lod",
        "preterite_2p_deut": "do·luidid",
        "preterite_2s_deut": "do·lod",
        "preterite_3p_deut": "do·lotar",
        "preterite_3p_prot": "·tuldatar, ·tultatar",
        "preterite_3s_deut": "do·luid",
        "preterite_3s_prot": "·tul(a)id",
        "preterite_class": "suffixless",
        "preterite_ps_deut": "do·eth",
        "subjunctive_1p_deut": "do·tíasam",
        "subjunctive_1p_prot": "·táesam",
        "subjunctive_1s_deut": "do·tías",
        "subjunctive_1s_prot": "·táes",
        "subjunctive_2p_deut": "do·tésid",
        "subjunctive_2p_prot": "·taísid",
        "subjunctive_2s_deut": "do·téis",
        "subjunctive_2s_prot": "·taís",
        "subjunctive_2s_prot2": "·tuidchis",
        "subjunctive_2s_prot2_q": "perfective",
        "subjunctive_3p_deut": "do·tíasat",
        "subjunctive_3p_deut2": "do·dechsat",
        "subjunctive_3p_deut2_q": "perfective",
        "subjunctive_3p_prot": "·táesat",
        "subjunctive_3p_prot2": "·tuidchisset",
        "subjunctive_3p_prot2_q": "perfective",
        "subjunctive_3s_deut": "do·té",
        "subjunctive_3s_deut2": "do·decha",
        "subjunctive_3s_deut2_q": "perfective",
        "subjunctive_3s_prot": "·taí",
        "subjunctive_3s_prot2": "·tuidig",
        "subjunctive_3s_prot2_q": "perfective",
        "subjunctive_class": "s",
        "subjunctive_ps_deut": "do·tíasar",
        "verbal_noun": "tuidecht"
      },
      "name": "sga-conj-complex"
    },
    {
      "args": {
        "1": "p"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish intransitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to come (move from further away to nearer to)"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "come",
          "come"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to come (move from further away to nearer to)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "do·icc"
        }
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to visit (a person)"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "visit",
          "visit"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to visit (a person)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to occur"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "occur",
          "occur"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪oˈt̠ʲeːd̪/"
    }
  ],
  "word": "dotét"
}

Download raw JSONL data for dotét meaning in All languages combined (20.5kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dotét/Middle Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Middle Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Middle Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Middle Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "page/1713/20221215",
  "msg": "later head without list of senses,template node #, dotét/Old Irish",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'verbal of necessity'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dotét/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "dotét"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dotét",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.